Regatele Renascentiste
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ghidul Incepatorului

3 participanți

In jos

Ghidul Incepatorului Empty Ghidul Incepatorului

Mesaj  Jupiter Vin 15 Ian 2010, 13:27

GHIDUL INCEPATORULUI
Acest text este pentru a ajuta jucatorii noi din Regatele Renascentiste. Vor gasi aici tot de ce au nevoie pentru a incepe si pentru a cunoaste fiecare parte a jocului.
La nivelul 0, telul tau este sa devii proprietar de pamant(adica sa ajungi la nivel 1). Ca sa ajungi nivelul 1 trebuie sa ai 90 de lei(pounds) si 5 puncte de reputatie(RP). Desi unii prefera sa stea la nivelul 0(sincer sa fiu nu stiu care) , lvl 1 si 2 sunt mult mai interesante ...poti vota si/sau sa fii ales sau la lvl2 sa devii mestesugar.


Cum sa intrii in atmosfera jocului:
Vrei sa cunosti oameni...nu-i nici o problema,jucatorii RK nu musca...Smile
-completeaza-ti profilul(puteti sa bagati cate vrajeli vreti)... ii va conferi caracterului dumneavoastra ceva special. duceti-va la Casa mea-> Vezi profilul meu-> completati
- intrati in taverna...veti gasi oameni care sa va ajute ...de asemenea puteti manca si bea aici...sau sa faceti cinste...Wink
-inscrie-te in forum...aici se petrece viata adevarta a jocului( cam 80 % din joc se petrece pe forum)

Cum sa castigi bani:
- prima modalitate de a face bani(si cea mai usoara) este sa lucrezi la mina. Du-te la Ducat-> Munceste-> Mina. Este o slujba platita in doua transe. Jumatate ziua urmatoare , jumatate duminica urmatoare.
!!! odata ce ai dat click numai poti sati schimbi slujba.
-A doua modalitate de a munci este la biserica. Duceti-va la Oras-> Biserica-> lucreaza pentru biserica.Veti primi numai 5 lei dar si un RP.
-poti munci pentru alt jucator. Duceti-va la Oras-> Primarie->Anunturi slujba. Atentie niste calitati s-ar putea sa fie cerute.
!!! Daca o slujba este platita cu mai putin de 14-16 lei(salariul minim, difera in functie de judet)...nu o luati este sclavie si politia se va ocupa de ei.
- mai poti lucra la politia judeteana sau municipala. Sunt locuri limitate asa ca trebuie sa fii rapid ca sa prinzi unu. Duceti-va la Ducat-> Cazarma-> apoi inrolati-va
-de asemenea mai poti lucra la livada/lac/padure. Pentru livada si lac ai un nr de % , cand ajungi la 100% ai prins un peste sau ai cules un fruct . Pentru padure inainte sa lucrezi iti va spune cat lemn vei avea. Daca ai inteligenta si putere(calitati) vei putea merge mai departe, si sa prinzi/culegi/tai mai mult.

Cum sa mananci ca nivel 0:
In fiecare zi trebuie sa manaci cat sa-ti potolesti cele 2 puncte de foame.

porumb(corn) 1HP(hunger point);
fructe si legume 1HP+ 1 carisma;
Lapte 1HP+1 inteligenta; peste 2HP+2 inteligenta;
Carne 2HP+2 putere.
Taverna 2HP

Iti poti procura mancarea in mai multe moduri:
Taverna- Oras-> Taverna-> Comanda mancare la taverna

Piata- Poti cumpara mancare de la piata. Produsele iti vor aparea in Inventar peste 5-10 minute.Produsele esentiale pentru un incepator,painea si porumbul,este preferabil sa le cumparati la 3.80 lei sacul de porumb, si 6.40 painea.


Cand ati strans 90 de lei nu va grabiti sa cresteti in nivel , este mai bine sa aveti circa 120 lei pentru ca atunci cand promovati sa va ramana bani de haleu.
De asemenea va trebuie 5TP(trust points):2 de la biserica si restul schimbandu-le cu alti jucatori, dand bani la saraci sau lucrand din nou la biserica.
Dupa ce aveti tot ce va trebuie pentru a promova duceti-va la Ducat->Castel-> Intalneste-te cu scretara contelui.
Vi se va cere sa va alegeti ce fel de producator vreti sa fiti, sa aveti:
ferma de- porumb,grau , legume sau
crescatorie de porci,vaci,oi.
Informati-va de ce are nevoie orasul vostru inainte de a alege.

Cum sa calatoriti in alte orase
Ducetiva la Ducat-> Calatoreste
Aveti acces direct numai la orasele care va sunt vecine. Pentru a calatori in alte orase dati click pe Lista satelor(situata in partea de jos a paginii), va alegeti tara/judetul/orasul in care vreti sa mergeti si dati "Muta-te".
!!! ATENTIE!!! cand va mutati va pierdeti ferma . Numai daca va mutati intr-o colonie puteti sa o pastrati.
Jupiter
Jupiter
Admin
Admin

Mesaje : 134
Data de inscriere : 15/01/2010

https://rkfreedom.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ghidul Incepatorului Empty Re: Ghidul Incepatorului

Mesaj  dovuletzu Vin 15 Ian 2010, 14:38

acu daca tot eu am comentat si eu am ajuns sa fiu personajul negativ al acestui forum; si daca tot e libera orice fel de exprimare; si daca tot nu ma va cenzura nimeni: ba tu esti cam pe dinafara cu jocul. hai sa iti zic unde ai gresit ingrozitor

1. nu se petrece 80% din viata jocului pe forum. in taverne e de multe ori mai interesant.
2.munca la ducat nu e neaparat cea mai usoara modalitate. daca nu te trezesti la timp ramai fara job; deci completarea e sa aplice de dimineata la astfel de locuri de munca altfel nu mai gasesc.
3.atunci cand cumperi de la piata produsele iti intra in inventar de la 1 la 10 minute, in fctie de reset (daca e aproape de reset pt a intra intr-un minut este necesara relogarea).
4. cine ti-a zis ca e de preferat sa cumperi porumbul la 3.8 si painea la 6.4? e bine sa cumpere cat mai ieftin avand in vedere ca e si lvl mic si habar nu are de joc ca sa ii ramana bani de promovat.
5. citez: "Pentru a calatori in alte orase dati click pe Lista satelor(situata in partea de jos a paginii), va alegeti tara/judetul/orasul in care vreti sa mergeti si dati "Muta-te". " mda....cand vrei sa calatoresti dai calatoreste nu "muta-te"!!!!!!
6.daca tot zici de colonii explica si ce sunt. o colonie este un oras nou infiintat. fiind infiintat nou nu are locuitori, iar pentru a fi populat adminii jocului permit "teleportarea" caracterului impreuna cu toate proprietatile si bunurile (exceptand apartamentul din capitala daca asa utilizatorul asa asa ceva, acesta ramane in capitala; restul bunurilor: proprietatea, fermele sau campurile ce le detine vor fi "teleportate" daca jucatorul doreste sa se mute intr-o astfel de colonie) .

deja stiu ca ma urasti dar daca tot faci o treaba ai grija sa fie facuta bine din toate pctele de vedere...

dovuletzu
Nivel 0
Nivel 0

Mesaje : 6
Data de inscriere : 15/01/2010

Sus In jos

Ghidul Incepatorului Empty Re: Ghidul Incepatorului

Mesaj  Jupiter Vin 15 Ian 2010, 15:08

Multumesc pentru colaborare....voi fi mai atenta data trecuta si voi corecta acest post..pentru aceste lucruri am nevoie de moderatori ! Astept sa doresti sa fi moderator lol!
Jupiter
Jupiter
Admin
Admin

Mesaje : 134
Data de inscriere : 15/01/2010

https://rkfreedom.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ghidul Incepatorului Empty Re: Ghidul Incepatorului

Mesaj  dovuletzu Vin 15 Ian 2010, 15:39

Jupiter a scris:Multumesc pentru colaborare....voi fi mai atenta data trecuta si voi corecta acest post..pentru aceste lucruri am nevoie de moderatori ! Astept sa doresti sa fi moderator lol!


neah...eu vreau sa fiu cenzor.....defapt tata cenzorilor cheers cheers cheers

dovuletzu
Nivel 0
Nivel 0

Mesaje : 6
Data de inscriere : 15/01/2010

Sus In jos

Ghidul Incepatorului Empty Re: Ghidul Incepatorului

Mesaj  Jupiter Vin 15 Ian 2010, 18:45

Putem creste si cu ajutorul prietenilor:

De ex: intri in joc cu 50 lei si doua bucati de paine,daca donezi acei bani la biserica poti castiga aleatoriu cateva puncte de reputatie,si in ziua respectiva cersesti pentru a-ti castiga banii inapoi(30% din suma)si pierzi un punct de reputatie.
Daca ai noroc ca in ziua respectiva sa mai fi donat cineva bani la biserica castigi mai mult..sau ii pierzi daca mai cerseste cineva..adica ii impartiti.
A doua zi poti avea 4 pct de reputatie si 30;ei,daca ai prieteni te pot imprumuta si in doua zile ai lvl1.

Bafta!!!
Jupiter
Jupiter
Admin
Admin

Mesaje : 134
Data de inscriere : 15/01/2010

https://rkfreedom.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ghidul Incepatorului Empty Re: Ghidul Incepatorului

Mesaj  Fury Dum 21 Feb 2010, 02:26

A pomenit cineva ceva de Moderatori cyclops
Fury
Fury
Nivel 1
Nivel 1

Mesaje : 25
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Ghidul Incepatorului Empty Re: Ghidul Incepatorului

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum